Bra svenskt hårdrock

Spotify är en lysande tjänst som ger en större möjlighet att hitta ny spännande musik. Här om dagen då jag lyssnade på Dimmu borgirs nya skiva klickade jag på relaterad musik och kom in på en svensk grupp som heter Opeth. Still life hette första skivan jag lyssnade på och jag blev paff, wow vad bra.

Det var en blandning av black metall och progressiv rock med lite jazziga influenser. En sanslös blandning av musikstilar som funkade så jävla bra. Avgrundssång blandad med skickliga instrumentala stycken.

Så klickade jag mig vidare och kom in på en annan svensk grupp som heter Tiamat och åter igen tappade jag hakan, wow. Shit pomes fritt. En skiva utgiven 95 som heter Wildhoney som var otroligt bra. Black metall igen möter Pink Floyd.

Att Sverige har sådana musikaliska skatter visste jag inte och dom är internationella. Man kan ju fråga sig varför den svenska median har varit så tyst.

Jag har tidigare skrivit ned skivan med Ghost. Lyssna på Opeth och Tiamat istället för att få seriös musik istället.

Spotifylänkar: Opeth Tiamat

Detta inlägg publicerades i musik och märktes , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s