Nej jag är inte feminist. Jag stör mig på folk som på tv på frågan om dom är feminister svarar ja utan kanske stilla ställa sig en fråga, vad är feminism?
För mig ter sig ordet feminism som ett modeord. För mig är inte rättvisa, jämlikhet och vett kopplat till ett ord eller en ism utan det handlar om respekt för individen.
Det är patriarkat, matriarkat, förtryck av det ena än det andra. Men varför utgå från det något yttre hela tiden för. Varför inte vända blicken in på sig själv och sin egen syn och sätt.
Jag blir också upprörd över att man sätter ett kön på saker som rättvisa och jämlikhet. Innebär det då att allt maskulint är av ondo? Nej jag tycker inte det.
Jag tycker inte om fack eller lappar på saker och ting. Människor och väsen. Vad som är rätt eller fel. Gott eller ont. Svart eller vitt. Livet är inte så enkelt.
Skriver jag nu ned något som har en hel vetenskap bakom sig? Genusvetenskap. Nja jag sätter mig mot sättet man använder namn och etiketter lättvindigt utan att kanske stanna upp och säga hmmm.
För mig spelar det ingen roll om man är man, kvinna, queer eller vad man känner man är.
människan är ett flockdjur och måste tillhöra en grupp
du vet ensam är inte stark,… tror dom