XP går i graven

xp

I och med i morgon kommer det inte längre några uppdateringar för windows XP. Man kan säga att XP nu går i graven. XP släpptes 2001 och man kan nog säga att den var en helt ny standard för windows. Den var bra och lätt att göra med.

Fram till och med Windows 8 har utformningen av operativsystemet lutat sig mot XP. XP var allt som Windows 95 lovade att den skulle vara. Både 98 och windows millennium var inga direkta hittar. Utan XP kan man fråga sig var Microsoft skulle varit idag.

Jag blir lite nostalgisk att sitta vid en gammal xp. Kanske inte den snyggaste looken men med en fungerande plug n play funktion bland annat.

Men tiden rör på sig och vi med den. Dags att lämna det gamla bakom sig och blicka framåt.

winxppro

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_XP

http://www.svd.se/naringsliv/digitalt/microsoft-slopar-xp-risken-for-attack-okar_3443900.svd

Detta inlägg publicerades i dataspel, gott å blandat, nyheter och märktes , , , , , , . Bokmärk permalänken.

En kommentar till XP går i graven

  1. Matthew Bradley skriver:

    Good old Windows XP Home Premium, RIP!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s