Local Hero (1983)

p_28501

För många år sedan på det yuppiga 80-talet fastnade jag för en Engelsk komedi som hette Local hero.

Den handlar om en ett oljebolag som skickar en förhandlare (Peter Riegert) till ett litet kustsamhälle i norra Skottland för att köpa upp allt då planer finns för att angöra ett oljeraffinaderi där.

Naturligtvis blir det en kulturkrock och sakta men säkert börjar MacIntyre att anpassa sig till den sävliga och annorlunda vardagen i det lilla samhället och till den stora stranden intill. Naturligtvis får byborna vittring på pengar och ser fram mot att sälja hus och gård och slippa jobba för resten av sina liv dock stöter man på komplikation.

Detta är verkligen en trevlig måbrafilm som man sitter och småkrattar åt mest hela tiden. Det är en varm och kärleksfull skildring av en landsbygd där dom flesta måste ha flera jobb för att kunna klara sig.

Vi ser även Burt Lancaster och Denis Lawson i några av de större rollerna.

Jag kan starkt rekommendera denna film som är inte är skrikig och som saknar allt vad slapsticks heter.

Detta inlägg publicerades i film och märktes , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s